Nasze przedszkole zdobyło honorowy patronat programu „Mamo, tato, wolę wodę!”

Utworzono: 26-09-2018

... I tym samym zakwalifikowało się do II etapu konkursu.

Sprawozdanie z realizacji I etapu konkursu

W ramach promowania wśród dzieci, uczęszczających do Przedszkola w Nowej Wsi Lęborskiej, zdrowego trybu życia, placówka nasza wzięła udział w konkursie Mamo, Tato wolę wodę.

W oparciu o potrzeby i zainteresowania dzieci wynikające z rozmów z dziećmi i naszych obserwacji, biorąc pod uwagę bazę jaką dysponujemy, środowisko w którym żyjemy oraz zainteresowanie rodziców aktywnym uczestnictwem w życiu placówki, stworzyliśmy cykliczny program oparty na aktywności fizycznej.

Program ten uwzględnia możliwości fizyczne dzieci wynikające z ich fazy rozwojowej i naturalną potrzebę zaspokajania ciekawości wobec otaczającego je świata.

Placówka nasza, mimo iż położona jest w centrum wsi, bezpośrednio przy trasie prowadzącej do Łeby, dysponuje dużym, zacisznym ogrodem, gdzie rozmieszczone są ślizgawki, drabinki do wspinania się, piaskownice, huśtawki, altanki itp. Jest to miejsce, w którym dzieci bawią się z radością i o każdej porze roku.

W miejscu tym odbywają się gry i zabawy ruchowe organizowane przez nauczycieli oraz aktywność ruchowa inspirowana dziecięcą wyobraźnią, którą zwyczajowo nazywa się swobodnymi zabawami dzieci i to właśnie owa swobodna aktywność, przysparza dzieciom najwięcej radości, a możliwość swobodnej obserwacji otoczenia jest bezpośrednim źródłem rozwoju zainteresowań (np. sadzenie przypadkowo znalezionego orzecha, obserwacja myszy i kotka, zbieranie kulek gradu, który spadł niespodziewanie).

Kolejnym elementem programu są spacery po najbliższej okolicy, podczas których dzieci przez siatkę ogrodzeniową oglądają ogródki warzywne, rabaty kwiatowe, drzewa i krzewy.

Brak ruchu ulicznego w tych miejscach sprzyja uważnym obserwacjom, rozmowom i dyskusjom na temat spostrzeżeń dzieci.

W ramach niniejszego programu korzystamy także z gościnności rodziców naszych przedszkolaków, oglądamy ich przydomowe hodowle (indyki, kury, króliki) a dzieci z radością pokazują miejsca, w których bawią się po powrocie z przedszkola.

Nawiązaliśmy także współpracę z GOK w Nowej Wsi Lęborskiej.

Zbieraliśmy liście różnorodnych gatunków drzew rosnących na posesji przylegającej do budynku; korzystamy z placu zabaw, który ma nieco inne wyposażenie niż nasz (np. ścianka wspinaczkowa).

Ponadto grupy dzieci starszych wyjeżdżały na zajęcia plenerowe: pomiar obwodów drzew w parku w Redkowicach i obserwacja tafli wody podczas deszczu, zabawy w parku pałacowym „Pod bocianim gniazdem”, przejażdżki wozem konnym po okolicznych lasach i polach.

Powyżej opisana działalność została zaplanowana i jest realizowana w ramach niniejszego konkursu, będzie jednak kontynuowana nawet po jego zakończeniu, gdyż pomysł, będący wynikiem inspiracji konkursem, przyniósł dzieciom wiele radości.

Zadaniem uczestników II etapu konkursu jest:

  • przygotowanie i przeprowadzenie najbardziej innowacyjnego działania wśród społeczności przedszkolnej związanego z kształtowaniem nawyku picia wody
  • przedstawienie wyników pracy oraz raportu z realizacji działania do 31 maja 2013 roku.

Na podstawie zgromadzonych raportów komisja konkursowa wyłoni 3 laureatów II etapu konkursu, którzy otrzymają tablicę multimedialną z programem edukacyjnym